Hard to Be a God ⎪ Cinema Niche
A filmet Mundruczó Kornél filmrendező videóüzenetben vezeti fel.
Tudósok csoportját küldik az Arkanar bolygóra, hogy segítsenek a helyi civilizációnak, amely saját történelmének középkori szakaszában van, megtalálni a fejlődés helyes útját. Feladatuk nehéz: nem avatkozhatnak be erőszakosan, és semmiképpen sem ölhetnek. A tudós Rumata megpróbálja megmenteni a helyi értelmiségieket a büntetéstől, és nem kerülheti el, hogy állást foglaljon.
A Cinema Niche első 2025-ös vetítésén Magyarországon három alkalommal (kétszer Budapesten, egyszer Pécsett) mutatjuk be a huszadik századi sci-fi irodalom sztárjainak, azaz a Strugatsky testvérek regényéből készült, Aleksei German rendezte 2013-as Hard to Be a God (Nehéz istennek lenni) című filmet. German, az orosz filmművészet egyik legeredetibb alkotója (Barátom, Ivan Lapsin; Hrusztaljov, a kocsimat!), több évtizeden át dolgozott a filmen, amit végül halála után írótársa és felesége, Svetlana Karmalita, illetve fia, Aleksei German Jr. fejezett be, megkoronázva az életművet. A regényt itthon is kiadták a hetvenes években, mégis leginkább Mundruczó Kornél feldolgozásából ismerhetjük, aki Európa szerte díjazott színdarabban adaptálta a Proton Színház csapatával.
Szinopszis
Egy különleges látomás, a néhai orosz filmóriás, Aleksei German epikus és fantasztikus hattyúdala egy olyan világot tár elénk, ahol a reneszánsz sohasem következett be. Az Arkady és Boris Strugatsky író páros – akik Tarkovsky Stalker című filmjének regényét és forgatókönyvét is jegyzik – kultikus sci-fi regényéből készült film egy idegen bolygón játszódik, amely a soha véget nem érő középkor kegyetlenségében és nyomorában vergődik. A Földről egy titkos tudósokból álló csapat, köztük a főszereplő Don Rumata (Leonid Yarmolnik), azért érkezik e távoli világba, hogy megfigyeljen, de semmi esetre se avatkozzon közbe. German legambiciózusabb, végső projektje évtizedekig készült; 1968-ban írta az első forgatókönyvet, végül 2000 és 2006 között forgatta le a filmet, és már évek óta az utómunkálatoknál tartott, amikor 2013-ban tragikus módon elhunyt. A film lenyűgöző, mocsokba és káoszba ágyazott vásznán German elképesztő részletességgel kelti életre fekete-fehér képeit – inkább idézve Bruegel és Bosch vízióit, mintsem az űropera hagyományait.
Az alkotóról
Aleksei German, az orosz filmrendező, akit kortársai a legnagyobb perfekcionistaként tartanak számon, a 20. század végi szovjet filmművészet egyik legmeghatározóbb és legnagyobb hatású alakja. Egész életművében kompromisszummentesség és innováció jellemezte; filozófikus rigorral közelített műveihez, amelyekben folyamatosan feszegette a filmnyelv határait. Alkotásaival a kollektív emlékezet törékenységét, a totalitárius rendszerek etikai dilemmáit és paradoxonjait, valamint az emberi psziché rejtélyeit igyekezett feltárni. German munkásságát nemcsak a szovjet cenzúra jelentette akadályok, hanem a legendássá vált, rendkívül lassú és aprólékos alkotói módszere is meghatározta. Pályafutása során mindössze öt filmet készített, amelyek mind tematikailag, mind filmnyelvükben egyedülállóak. Utolsó mesterművének a Nehéz istennek lenni (Hard to Be a God) tekinthető.
→ IMDb adatlap