A torinói ló
A filmet egyetlen alkalommal, a VII. Magyar Pszichoanalitikus Filmkonferencia keretében, november 29-én 17:00 órás kezdettel vetítjük. A vetítés után vendégünk a film rendezője, Tarr Béla, akivel Pernecker Dávid filmesztéta beszélget.
A torinói ló Tarr Béla utolsó filmje. A cím arra a lóra utal, amelyet Friedrich Nietzsche pillantott meg 1889. január 3-án, torinói lakásából kilépve. A kocsi elé kötött ló megmakacsolta magát, mire a kocsis ostorral ütlegelni kezdte. A filozófus odalépett a lóhoz, majd hatalmas zokogásban kitörve átölelte. Miután szolgája hazavitte, ágyba tette Nietzschét, aki innentől kezdve élete hátralévő 10 évét némán, szellemi leépülésben töltötte.
Egy isten háta mögötti tanyán élő apa és lánya életének hat napja alatt a teremtés rendjével ellentétben, fordított sorrendben tűnik el minden, ami értelmet és lehetőséget ad a létezésnek a növényektől az állatokon keresztül az emberig, az eget a földtől elválasztó szélig és végül a világosságig. Ahogy a Teremtés könyvében a napokat az „este lett és reggel” mondat tagolja, úgy ábrázolja Tarr a tőle ismert részletességgel minden nap végét és kezdetét. A film a 2011-es Berlinálén Ezüst Medve-díjjal kitüntetett alkotás.